קובי אורון מתראיין ב YNET

קובי אורון מתראיין ב YNET לגבי איתור ליקויי בניה

לינק לכתבה

 

תקציר מתוך הכתבה:

פיקוח, פיקוח, פיקוח

אז מה הגורמים לליקויי הבנייה – עלויות נמוכות? חומרים זולים? בעיית כוח אדם? נראה כי כל התשובות נכונות, אלא שמעל הכל מרחפת בעיה אחת מרכזית שהיא האחראית המיידית לכל ליקויי הבנייה – בעיית היעדר פיקוח. "העבודה היא לקויה ואין שום פיקוח, חוסכים בפיקוח וזה בא לידי ביטוי אצל כל החברות ללא יוצא מן הכלל. בעיית הפיקוח היא הגורם הדומיננטי ביותר בכל הקשור לליקויי בנייה", מסביר עו"ד צבי שטיין, מומחה בתחום ליקויי הבנייה.

גם קובי אורון, בעלי חברה לביקורת, מסכים שהבעיה המרכזית היא חוסר הפיקוח על הקבלנים המבצעים ועל הפועלים. "אם בזמן העבודה היו בקרות בתדירות גבוהה, לא היינו מגיעים למצב הזה של ליקויי בנייה רבים כל כך", הוא אומר. "כל מנהל עבודה יכול לראות את הליקויים שאני רואה בשלב מאוחר יותר בבדק בית, פשוט מנסים להשאיר את הבעיות פתוחות. אם היה מפקח מטעם היזם, היה אפשרי לחסוך 90% מהליקויים".

בכלל, אם אתם קונים דירה חדשה, כדאי שתקחו בחשבון שהסיכוי שלכם לא למצוא בכלל ליקויים הוא אפסי. "אני כבר 40 שנה במקצוע ומעולם לא ראיתי דירה עם אפס ליקויים", אומר שטיין. על השאלה אם הבחנתם בליקויים בשלב בניית הדירה – האם תוכלו לסרב לקבלה אם הקבלן לא מטפל בבעיה, הוא משיב: "דייר לא יכול להחליט שהוא לא מקבל את הדירה, אלא אם היא לחלוטין לא ראויה למגורים – כלומר אין בה דברים בסיסיים כמו חיבור לחשמל, למים וכו'".

אורון מחזק את הדברים. "לרוב הליקויים הם ברמה הקוסמטית ולא ברמה של מפגע בטיחותי. אם אין מפגע שכזה הדייר לא יכול לסרב לקבל את הדירה", הוא מוסיף.

 

למעשה, יש אפשרות לבצע את הבדיקה לפני הכניסה לדירה, כך שתוכלו למסור דו"ח ליקויים ולזכות לטיפול בבעיות עוד בטרם עשיתם את ההובלה. ואולם, חברות בנייה רבות לא תמיד מספקות לדיירים פרוטוקול ראשוני שכזה בטרם המסירה. "מי שלא נותן את האפשרות לבצע את הבדיקה הראשונית, בונה על ויתור של הדיירים על הליקויים", טוען אורון.